Zrównoważony rozwój a działalność architektów krajobrazu na rzecz poprawy klimatu w mieście – nowe możliwości na rynku pracy

Rodzaj: wykład
Udział publiczności: z aktywnym udziałem
Limit uczestników: 0 / 30 ( liczba wolnych miejsc / liczba wszystkich miejsc )
Miejsce: Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku
ul. Wiejska 45E
15-351 Białystok
Zobacz na mapie kampusu
Nr sali : Aula C
Data: 2024-03-13
Godzina: 10:30
Czas trwania: 30 min
Dostępność: wymagana rejestracja przez stronę
Osoba prowadząca: dr inż. arch. Dorota Gawryluk
Rejestracja zakończyła się: 12 Marzec 2024 15:00

ZAREJESTRUJ SIĘ NA WYDARZENIE

OPIS WYDARZENIA

Zrównoważony rozwój jest koniecznością przyszłości naszych miast. W 2015 roku 193 państwa członkowskie ONZ przyjęły „Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”.
W trakcie wykładu zostanie zaprezentowany szeroki zakres działań i aktywności związanych z pracą architekta krajobrazu, działań które mogą mieć wymierny wpływ na poprawę jakości życia i klimatu we współczesnych miastach, działań które wpisują się w realizację procesu zrównoważonego rozwoju miast. Wśród nich znajdują się najbardziej rozpoznawalne aktywności architektów krajobrazu takie jak projektowanie ogrodów, parków czy zieleni w przestrzeni publicznej. Ale to nie wszystko, ponieważ błękitno-zielona infrastruktura, retencja wody deszczowej, foodscaping, tactical urbanism, czwarta przyroda, ogrody społeczne, parki kieszonkowe… – to również domeny pracy architektów krajobrazu. Adepci tego zawodu mogą wpływać na poprawę klimatu miasta również przez projektowanie zielonych dachów, ogrodów wertykalnych, zielonych parkingów, zielonych przystanków transportu publicznego itd., a także poprzez poszukiwanie kolejnych powierzchni i obszarów wprowadzania zieleni do krajobrazu miasta. Coraz częściej z zielenią łączy się także zastosowanie technologii wykorzystania odnawialnych źródeł energii (słońca, wiatru i wody). W czasie wykładu zostaną zaprezentowane liczne przykłady działalności architektów krajobrazu, ponieważ to zawód przyszłości, przed którym stawiane są coraz to nowe wyzwania ale też i możliwości. Zapraszam na spotkanie:)