Archiwalny serwis www może zawierać elementy, które nie są dostępne dla szerokiego grona odbiorców ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

Fascynujący świat owadów leśnych

Rodzaj: wykład
Udział publiczności: bez aktywnego udziału
Limit uczestników: -
Miejsce: Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku
ul. Wiejska 45E
15-351 Białystok
Zobacz na mapie kampusu
Nr sali : 104 A
Data: 2022-03-24
Godzina: 11:30
Czas trwania: 30 min
Dostępność: wstęp wolny
Osoba prowadząca: Adam Kwiatkowski

OPIS WYDARZENIA

Owady to najliczniejsza grupa zwierząt żyjących na Ziemi. Możemy je spotkać niemal w każdym zakątku naszego globu, nawet w miejscach w których byśmy się ich zupełnie nie spodziewali. Nie ma więc powodów, żebyśmy nie spotkali owadów w pobliskim lesie. Z pewnością pierwsza myśl, jaka się pojawia o owadach w lesie to wszędobylskie i denerwujące komary. Nie powinniśmy jednak pozwolić, żeby te małe, denerwujące, brzęczące kreatury, zdominowały nasze postrzeganie piękna owadziego świata.

Spośród ponad 30 tysięcy gatunków owadów występujących w Polsce, znaczna część związana jest z lasami. To one potrafią kształtować strukturę lasu, wpływać na jego zdrowotność, regulować udział poszczególnych gatunków roślin, wpływać bezpośrednio na różnorodność biologiczną. Są zarówno sprzymierzeńcami leśnika jak też mogą doprowadzić to nagłego zamarcia większości drzew. Bez owadów las nie miałby możliwości egzystować. Zwierzęta te, mierzące czasem ponad 10 cm jak też niecały milimetr spotkamy w każdym zakątku lasu, we wszelkich możliwych do wyobrażenia zakamarkach: w koronach drzew, w ściółce, w glebie, pod korą, w pniakach i kłodach rozkładającego się drewna. Zobaczmy jakie ciekawostki kryje przed nami ten bogaty świat, otaczający leśnika na co dzień.